Stefan Romanyk

Szlak Rzemiosła. Małopolska

Na stronach projektu “Szlak Rzemiosła Małopolski” można przeczytać “co nieco” o Nowicy a dokładnie o łyżkarstwie… (Trasa Gorlicka).

czytamy tam: ” Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo. W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską”

 

Strona poświęcona Łyżkarstwu na Szlaku Rzemiosła. Małopolska

na fotografii Stefan Romanyk (1942-2013) robiący łyżkę, 2005 r., fot. P. Hetich, nr. ewidencyjny w archiwum PL-1009-001-002-181